Prečo sa dospievajúce deti nechcú učiť


Dospievanie so sebou prináša veľa zmien. Dieťa sa vyvíja po fyzickej i po psychickej stránke. Baví ho všetko možné, len nie škola. Rodičia si niekedy nevedia rady, ako pristupovať k deťom, aby boli viac zodpovedné a pripravovali sa do školy. Väčšina detí nemá problémy do piatej triedy, ale na druhom stupni náhle prichádza zhoršenie, nachytajú zopár zlých známok a strácajú záujem o učenie vôbec. Jednoducho tvrdia, že im to nejde.

matematika

Zaujímajte sa, či majú vaše deti kamarátov medzi spolužiakmi. Ktorý učiteľ je fajn, čo sa im na ňom páči. Deti v tomto veku potrebujú od rodiča počuť slová uznania. Chváľte svoje deti, keď sa im niečo podarí, utešte ich, ak sa im nedarí.
V 12 rokoch sú už deti schopné prevziať zodpovednosť za veľkú časť školských povinností. Nerobte úlohy za vaše deti. Naučte ich samostatnosti. Pre deti je určite veľmi jednoduché a pohodlné, keď riešite veci za ne, pretože tým  beriete zodpovednosť na seba a ony sa nemusia báť, že niečo urobia zle alebo zabudnú urobiť.

Najväčšie problémy mávajú deti s matematikou. Je možné, že sa vášmu potomkovi v matematike niečo nepodarilo a úplne prirodzená reakcia je, že ho to prestáva baviť. Nevytvárajte zbytočne okolo matematiky problém, ak z nej dieťa neprepadá. Pokúste sa spolu s dieťaťom definovať cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, napríklad dvojku z matematiky. Spýtajte sa ho, ako mu môžete pomôcť. Vaše dieťa si možno povie o doučovanie nejakým študentom alebo bude chcieť, aby ste počítali s ním vy alebo jeho otec. Nechajte pracovať čo najviac jeho fantáziu, pretože potom to bude fungovať.

studentka

Dôležité je, aby ste si povedali, čo bude, keď to neurobí. Nech si to vymyslí dieťa samotné a nemá to byť trest, ak niečo zabudlo alebo nestihlo urobiť. Možno si vymyslí, že si urobí samostatne on-line test z matematiky. Uvidíte, že vo chvíli, keď si toto bude môcť riadiť samo, bude mať aj motiváciu to robiť.