9 tipov pre lepšie fotky na Instagrame

Zavesili ste fotku na Instagram, ale nikto si ju nevšimol ? Zistili ste, že závidíte každému kto má viac likov ako vy ? A že už ani nemôžete navštíviť populárne profily ?
Tu je niekoľko tipov, ako na zaujímavejšie fotky.

selfie
 
1. Nefoťte cez Instagram
Je to preto, že fotoaparát vášho telefónu fotí lepšie sám od seba – aplikácia Instagram napríklad nedovoľuje priblíženie a automaticky orezáva všetky vaše fotografie do štvorca.
Je tiež potrebné poznamenať, že väčšina smartphonov je vybavená funkciou HDR (High Dynamic Range), ktorá umožňuje fotografovať s rôznymi (prednastavenými) expozíciami – ďalšia vec, ktorú Instagram nepodporuje.

focení
 
2. Myslite ako štvorec, buďte štvorec
Predtým, než do nášho života prišiel Instagram, väčšina fotografií bola obdĺžniková buď fotená horizontálne, alebo na výšku. A tento typ fotiek mal aj svoje pravidlá, ktoré fotografov dôsledne dodržiavali. Niektoré z týchto pravidiel sa však nefungujú na štvorcové fotky.
Napríklad pravidlo tretín, kde nehovoreným pravidlom je postaviť predmety na imaginárne križujúce body (mimo stred) na fotke rozdelenej na deväť rovnakých častí. Avšak pre obrázky s pomerom strán 1: 1 môžete umiestnením vášho objektu do stredu trafiť klincom po hlavičke.
 
3. Staňte sa ľudským statívom
Dobrá fotka vyžaduje stabilnú ruku. Ak chcete získať ostré fotografie bez rozmazania, musíte sa stať ľudským statívom. Rozhliadnite sa okolo, aby ste zistili, čo môžete použiť ako podporu. Použite tabuľku, strom, lavičku v parku, vašu kamarátku … čokoľvek, aby ste si pomohli s fotením.
Alebo si môžete kúpiť mini statív alebo gorillapod a ukotviť ho na stromy, ploty, rímsy alebo čokoľvek iné, čo nájdete. Výhodou statívu je že sa môžete odfotiť aj sám pomocov diaľkového ovládania – bez toho aby na fotkách bolo vidno vaše ruky.
 
4. Skontrolujte ostrenie
Buďme k sebe úprimný, telefóny nemajú úžasné priblíženia, a keď fotíte pri slabom osvetlení určite sa vám nepodarí získať obrázky v štýle Pinterest. Ak chcete, aby vaše fotografie vyzerali ostro, možno sa budete musieť trochu pohrať s kompozíciou, aby ste získali vhodné osvetlenie alebo sa k svojmu predmetu dostali bližšie.
 
Môžete tiež ťuknúť na obrazovku svojho telefónu, aby ste okamžite zaostrili na váš predmet a zlepšili ostrosť obrazu. Niektoré telefóny umožňujú zamknúť zaostrenie a expozíciu ťuknutím a podržaním na obrazovke. Keď sa na spodnej časti telefónu objavia slová AE / EF Lock, znamená to, že zaostrenie a expozícia sú pevné a nezmenia sa.

polaroid
 
5. Zamyslite sa aj nad kompozíciou
Nikto nehovorí, že musíte dodržiavať pravidlá, ale vedieť ako poskladať veci do obrázka, vám môže pomôcť zvýšiť počet palcov hore. Porozmýšľajte nad uhlami kamery, pozadím, symetriou, vyváženosťou a osvetlením.
Keď sa pozriete na to čo chcete fotiť, váš mozog automaticky vyberá predmet záujmu. Vyberte tému, izolujte ten predmet od neporiadku na pozadí a urobte z neho stredobod pozornosti.