Domáci miláčikovia – naši spoločníci

Možno ste sa už viackrát zamysleli nad tým, že by bolo fajn mať doma nejakého spoločníka. Alebo vám deti neustále "pília" uši, že by chceli zvieratko a tak ste sa rozhodli, že im nejakého toho kamaráta zaobstaráte. Ale akého? Voľba zvieratka je samozrejme na vás, ale treba si uvedomiť, že každé zvieratko potrebuje niečo iné.

labrador
 
Pes je ako sa hovorí najlepší priateľ človeka. A je to skutočne tak. Ako náhle si na vás zvykne, nevie sa od vás odpútať. Je tu vždy, keď potrebujete aby vás niekto vypočul. Síce vám neporadí a neodpovie, ale cíti s vami. Psík je hravé stvorenie či už ako šteniatko alebo ako dospelý pes. Vždy sa poteší, keď mu venuje svoj čas a veľmi rád ho bude tráviť s vami. Nie je to však iba o zábave. Aj psíka treba kŕmiť. To samozrejme záleží od plemena psa a od jeho pohybu. Tiež po ňom treba upratovať. Nie každý pes len pokojne leží a nevymýšľa. Obzvlášť také šteňa vám nie raz doma pripraví prekvapenie v podobe rozhryzených papúč či nábytku. Venčenie je neodmysliteľnou súčasťou chovania psa. Či na byte alebo na záhrade, pes potrebuje vybehnúť s pánom na prechádzku aspoň raz za deň.

křeček
 
Morča je ako domáce zvieratko celkom vhodné v prípade, že nemáte miesto alebo čas pre väčšieho miláčika ako napríklad pes. Pripravte však svoje ratolesti na to, že sa s ním moc nezahrajú. Rozhodne im nebude nosiť loptičku a tiež nebude absolvovať dlhé prechádzky a naháňanie sa. Je to zvieratko skôr na pozeranie a mazlenie. Spolu s ním však prichádzajú aj starosti. Rovnako ako každé iné domáce zvieratko aj toto potrebuje jesť či piť. Netreba ho síce venčiť, ale klietku v ktorej bude bývať mu treba pravidelne čistiť a udržiavať ju.
 
Papagáj je už skôr exotické zviera a zároveň vie byť dobrou spoločnosťou ako pre vás tak i pre vaše deti. Dokáže rozprávať – čo ho pochopiteľne treba naučiť. Buďte však opatrný čo ho naučíte hovoriť lebo nevie rozlíšiť kedy čo môže povedať. Tiež počítajte s tým, že nebude ticho vždy, keď si to vy budete priať. Nemusí byť ani celý deň zavretý v klietke. Môžete ho pustiť, ale samozrejme dávajte pozor na otvorené okná. Tak ako morča ani papagája na prechádzky netreba brať, ale tiež bude bývať v klietke, ktorú treba udržiavať čistú a teda ju pravidelne čistiť. Taktiež majte na pamäti, že papagáje rovnako ako všetci, potrebujú niečo zjesť a piť. To už ale určite viete.

papoušek
 
Zvoľte si zvieratko podľa vlastného výberu. Zamyslite sa ale nad tým či sa bude mať o neho kto starať a či budete mať dostatok času aby ste sa mu venovali. Mať domáceho miláčika totiž neznamená mať ho iba na hranie a na ozdobu. Treba sa mu venovať a starať sa aby malo to čo potrebuje. Nedá sa po týždni či po mesiaci odložiť na poličku ako hračka.