Mystické Írsko

Keď sa spomenie Írsko, väčšine mužov sa v mysli vynoria puby, pivo a whisky a ženám ryšavovlasí svalnatí muži. Ja si ale zakaždým spomeniem na román Odviate vetrom a Scarlett O‘Harovú. Jej autorka síce v Írsku nikdy nebola ale v jej románe je tento ostrov opísaný ako úžasne úrodný, kde nie je zriedkavosťou nechávať omrvinky a misku mlieka pred dverami pre okoloidúceho hladného leprechauna či zahliadnuť malinkú vílu v lese medzi lístím stromov. 

hrad
 
Je to skutočne nevšedná krajina ponúkajúca nespočetné množstvo možnosti na rôzne aktivity. 
Azda najzaujímavejšou je však návšteva miest dýchajúcich magickou energiou, ktoré sú roztrúsené po celom Írsku ako vzácne drahokamy.
 
Väčšinou sú to kláštory alebo kostoly postavené na pôvodných kultových miestach uctievaných Keltmi z predkresťanských čias, akými sú napríklad kláštor sv. Kríža v Tipperary, opátstvo Corcomroe, opátstvo Glenstal či katedrála v Kilfenore alebo v Clonferte. Každé z týchto monumentálnych stavieb stojí za pozretie.
 
Írsko je tiež známe množstvom starobylých hradov, o ktoré sa budete „potkýňať“ doslova na každom kroku. Veľa z nich je už zničených a stoja v rozvalinách už dlhé stáročia ale sú aj také, ktoré sú vynovené a prístupné pre verejnosť ako napríklad: hrady Ardgillan, Charleville, Dunguaire, Birr, Kilkenny alebo Tullynally. 
 
V Írsku rozhodne nebudete mať čas sa nudiť. Ak aj nie ste fanúšikom pamiatok táto krajina vám ponúkne dychberúce pohľady z útesov či zátok na neskutočné prírodné scenérie, východy či západy slnka. A určite vám pri tom nebude vadiť ani typicky oblačné, upršané írske počasie.

irsko
 
Natiahnete gumáky a pršiplášť a vyberiete sa na nezabudnuteľnú prechádzku po Wild Atlantic Way. Tento chodník je dlhý 2500 km a vedie pozdĺž pobrežia od bodu Malin Head na severe až po prístavné mestoKinsale na juhu. Každá časť chodníka je iná takže si každý môže vybrať to svoje: či to už budú vysoké hrebene útesov strmo sa zvažujúce do mora, otvorené zátoky, dlhé pláže s vlnami vhodnými na surfovanie alebo malebné dedinky s množstvom malých podnikov s vynikajúcim jedlom a dobrým pivom.