Ako chrániť Zem separovaním

Vidíte to všade naokolo. Už ráno ako idete do školy alebo práce. Na zemi ohorky z cigariet, v tráve plastové fľaše, tašky a iné odpadky. V škole spolužiaci alebo kolegovia radšej zastrú a pozažínajú všetky svetlá, ako by mali odostrieť a pustiť do miestnosti teplé svetlo. Ale elektrina sa dá šetriť nie len tým, že vypnete svetlo, ale aj tým, že zmeníte typ žiarovky.Zapnete televízor, tam v správach rozprávajú o tom, ako USA – podotýkam jedna z najmocnejších krajín sveta – sa rozhodla nepokračovať v šetrení prírode a odvrhla fakty o skleníkovom efekte. Potom sa roztápajú ľadovce. Krajiny ako Veľká Británia, či Holandsko budú komplet zatopené. Možno ide o nás, možno až o naše deti, vnúčatá, pravnúčatá. Ale niekto to raz pocíti. Nie nadarmo sa vraví – Matka Zem. K vlastnej matke máme rešpekt, tak majme aj k tejto. Preto ju chráňme napríklad separovaním.

recyklace

Separuj
Separovať sa dá dnes vážne pomaly všetko. Nie je to žiadna veda Na Slovensku existujú rodiny, ktoré takto separujú. To čo nahádže priemerná rodina za týždeň do koša. Oni vyhodia za rok. Je pravdou, že mestá by mali tiež separujúcich občanov zvýhodniť. Niekde to robia, niekde nie. Každopádne si treba povedať, že to robím s vlastného presvedčenia, nie pre nejaké výhody. Keby ste aspoň také plastové tašky, sáčky, obaly alebo papiere

Ak už ste sa aj rozhodli separovať. Prišli ste ku smetiakom a zbadali všelijaké farby košov. Každý smetiak je na iný druh odpadkov. Farby sú všade rovnaké a ich množstvo si stanovuje mesto. Niekde sa dá triediť len plast a papier, niekde aj tetrapaky a hliník. Uvedieme si aspoň niektoré z nich.

rodina

Zelený – sklo
Modrý – papier ( kancelársky, noviny, časopisy)
Žltý – plasty ( fólie, PET fľaše, obaly, polystyrén)
Oranžový – tetrapaky
Červené – kovy (plechovky, konzervy)
Hnedý – bio odpad (všetko čo vytrháte, odrežete, vezmete z vašej záhrady, ale aj zelenina či ovocie)
My Slováci sme na chvoste Európskej únie v nakladaním s odpadom. Až 76% končí na skládkach.