Karate

Pochádza z japonského ostrova Okinawa. Je založené na obrane, jeho cieľom nie je vyvolať útok. Vďaka nemu sa zlepší vaša sebadisciplína, psychická aj fyzická vytrvalosť. Naučíte sa tiež správnej práci s dychom a spevníte si celé telo. Získate rýchlosť, obratnosť a výbornú koordináciu pohybov. Športové karate má dve disciplíny: kata a kumite. Je to individuálny šport, ktorý však môže byť vykonávaný aj v tímoch. Kata je choreografia znázorňujúca boj s neviditeľným súperom. Vykonávané techniky majú svoj význam, a každá kata má svoj názov v. Kumite je súboj medzi dvomi ľuďmi, riadi sa pravidlami, pričom nesmie dôjsť k zraneniu súpera. Súperi sa k sebe správajú vždy dôstojne, na začiatku zápasu sa na znak pozdravu naraz uklonia oproti sebe.

karate

Existujú rôzne školy, podľa ktorých môže byť karate učené. Od nich sa ďalej odvíjajú techniky, ktoré karatisti používajú, väčšinou sa jedná o rôzne typy úderov, blokov a kopov. Jedna technika mať v rôznych školách rovnaký názov, no jej prevedenie je iné.

Karate sa cvičí v bielom odeve, zvanom kimono, ktorého súčasťou je opasok (obi). Kimoná sa líšia podľa toho, na ktorú disciplínu sú určené. Obi má rôzne farby, podľa technickej vyspelosti. Po zložení skúšok môže karatista získať vyšší technický stupeň a teda aj tmavšiu farbu opasku. Jednotlivé odtiene majú svoj špecifický význam, napríklad začiatočníkom je pridelené biele obi, ďalej sú biely so žltými koncami, žltý, žltý s oranžovými koncami, oranžový, zelený, modrý, hnedý a najvyšší stupeň je čierny.

kimono

Ak vás toto bojové umenie zaujalo, určite sa nehanbite vyhľadať vo svojom okolí športový klub, ktorý sa mu venuje. Môžete začať v ľubovoľnom veku, jediné, čo je potrebujete je trpezlivosť, vytrvalosť, pokora a disciplína. Je obzvlášť vhodné pre deti, ktorým pomôže koncentrovať sa a vybiť si nadbytočnú energiu. Dieťa je tak odmala vedené k úcte a rešpektu, čo neskôr veľmi ocení v budúcnosti. Zapájajú sa pri ňom rovnomerne všetky svaly tela, preto má zo zdravotného hľadiska výhodu oproti ostatným jednostranne zameraným športom.