Potulky Maltou

Pohoda na každom kroku
Ak ste niekedy navštívili ostrov Malta alebo jeho príbuzné ostrovy Gozo a Comino, tak vás určite dostala ležérnosť miestneho času. Žiadne naháňanie sa, žiadny stres. Že idete po strede cesty, kde sa ledva zmestí jedno auto? Ktoré sa mimochodom pomaly blíži. A? Deje sa niečo? Tu sa hneď ukáže kto je domáci a kto návštevník. Ani Popoluška by tak rýchlo neroztriedila šošovicu od fazule. Cudzinci sa rýchlym krokom presunú na chodník a miestni v kľudnej debate dokončili svoj rozhovor a až potom pekne pomaličky sa rozostúpili. A auto? To zastalo. Šofér s pokojom Angličana počkal, kým sa skupinka pred ním roztrhne a uvoľní cestu. Žiadne trúbenie, žiadne vykrikovanie. Akoby sa nič nestalo. (Zrejme ťažšie predstaviteľné v hlavnom meste meste Valetta, ale v Mdine na dennom poriadku.) Práve ten povestný kľud prebrali ešte z čias kolonizácie Anglickým kráľovstvom. Z tohto dôvodu je ich druhým úradným jazykom angličtina. Pre Európanov sú v obľube jazykové kurzy pod slnkom zaliatou krajinou.

útesy
Pri potulkách uličkami vás zaujmú visiace zástavy s rôznymi motívmi. Takmer každý víkend, vždy z iného kúta tejto malej zeme strielajú ohňostroje, ozývajú sa veselé oslavy a sprievody. Sú to sviatky patrónov kostolov, ktorých je v tejto silno veriacej krajine až 365. Na každý deň v roku jeden. Pri tejto príležitosti si zároveň vyzdobia svoj chrám a to nielen zvnútra, ale i zvonku.

Malta plná prekvapení
Do čias mušketierov vás dostanú dobovo oblečení rytieri. Nik sa ani nečuduje. Veď k ich histórii neodmysliteľne patrí Maltézsky rád. Turisti prechádzajúci okolo nich sa s nimi fotia, rozprávajú. Čo už však prekvapí viac, keď sa začnú medzi sebou rozprávať pekne po slovensky. Čomu sa niet čo čudovať, keď sú to slovenský šermiari. I takéto prekvapenia môže skrývať Malta. Alebo aj Škodu 120, ktorú len málokedy uvidíte s volantom napravo. Pozor! Autá jazdia v ľavom jazdnom pruhu.
K Malte neodmysliteľne patria rybárske loďky tzv. “luzzu“ s namaľovaným okom chrániacim rybárov na ich cestách. Tiež historické autobusy akoby vypadnuté z rozprávky, či dunenie sálv z prístavu na pravé poludnie. Žiaľ pohľadom na úchvatný prírodný výjav, skalný oblúk nazvaný morské oko, sa už nepokocháte. Nakoľko sa pred pár rokmi zrútil do mora a Malta tak prišla o svoju neoddeliteľnú súčasť obrazu krajiny. Môžete však navštíviť chrám s doposiaľ nevybuchnutou bombou, či s hodinami nad vchodom, ktoré ukazujú dvojitý čas. Aby tým nesprávnym zmiatli čerta.

rybolov

Vplyv Turecka a Talianska, ktoré sú len na skok, cítiť v mentalite a temperamente ľudí, ale i v architektúre. Malťania sú milí a len málokde sa pri fotení pred parlamentom pri vás zastaví premiér a odfotí sa s vami (čo však zistíte až spätne). Ale to už nie je v bežnej ponuke turistických zájazdov. To len hovorí o vrúcnosti a priateľskosti tunajších obyvateľov.
V pamäti vám ešte dlho ostane spomienka na farebné loďky, úzke uličky, chuť morských plodov a slimákov, ohňostroje osláv, slnko a krásne azúrové Stredozemné more.

Potulky Maltou
5 (100%)2