Za oddychom nemusíte cestovať – ostaňte v pohodlí domova!

Väčšina ľudí si mysli, že Spa – to je len pekné slovičko, ktoré znamená  oddych v saune s bazénom a procedúry pre tvár a telo. V skutočnosti Spa – to je veľmi vážny komplex liečenia ochorení nervovej sústavy, vnutorných orgánov a iných porúch našho organizmu, napríklad, poruchy metabolizmu.  Kto z nás nepočul o takých znamých kúpeľoch ako Vichy a Evian? Presne do nich vyrážajú pre obnovenie zdravia a pre najlepšie vo svete Spa procedúry. Pre tých, kto nemá čaš na plnohodnotnú dovolenku, sú v každom meste Spa salóny. Pravda, aby sme našli naozaj kvalitný, treba stratiť veľa času. Zorganizovať si plnohodnotnú atmosféru Spa sa dá aj v svojej kupelni, najmä keď je tam dosť priestoru. Hlavne si pamätať základne pravidlá.

vana

Začneme najpodstatnejším – vodou
Sprcha a hydro masáž už dlhý čas sú nie len prostriedkami na umývanie, ale liečebnými procedúrami. Obyčajná dažďová sprcha, prachová, ihlovitá, cirkulárna, vejárová, škótska. Všetky uvedené druhy majú rôznorodú hrúbku prúdenia, rýchlosť toku a môžu vyvolávať rôzne reákcie organizmu.  Ale keby tu išlo len o vode, všetko by bolo príliš jednoduché.

parfém

Zásadný význam tiež majú farby a svetlo
Určite viete, že spať je treba v úplnej tme. Veď práve v tme v organizme človeka sa produkuje hormón melatonín, ktorý znižuje krvný tlak, teplotu aj uroveň glukózy v krvi a normalizuje spánok. Preto – podľa logiky Spa – kúpeľňu je lepšie upraviť v tmavých farbách, totiž použiť tmavú kachľu, drevo aj tmavú sanitárnu techniku.  Osvetlenie v závislosti od jeho farby a ostrosti tiež zosilňuje potrebný účinok:

koupelna

uvoľňuje organizmus alebo pridáva mu energiu. Takým spôsobom žlte a červené svietlo tonizujú a stimulujú aktivitu, modré a zelené farby prispievajú k uvolneniu a relaxácie. Fialová farba vytvára mystickú atmosféru, preto ju často používajú pre meditáciu. V podstate, spracovanie a farby sa tak jednoducho nedá zmeniť, ale možnosť meniť osvietlenie v prípade potreby je veľmi dôležitou záležitostou pre Spa.