Slovenská kultúra

Na Slovensku sa ľudová kultúra prenášala z generácie na generáciu ústnym podaním. Žilo sa zväčša na vidieku, kde sa ľudia živili tým čo si dopestovali a dochovali. To výrazne poznačilo našu slovenskú ľudovú kultúru.

obilí
 
Gastronómia
Keďže bolo Slovensko kedysi oblasťou v Rakúsko – Uhorska, gastronomické národné kuchyne sa navzájom miešali. Naša kuchyňa má podobné črty ako maďarská, česká, rakúska, či poľská. Tradičnými slovenskými jedlami sú samozrejme bryndzové halušky, či pirohy, kapustnica, šúľance s makom, štrúdľa, sviečková na smotane…

Tu je zopár právd, o ktorých ste určite nevedeli:
Bryndzové halušky sú údajne z Rumunska. Je to mýtus. V tej dobe sa u nás začalo vytvárať valašstvo. Bryndza taká, ako ju dnes poznáme vznikla na našom území. Podobne, ako aj korenie nazývané OREGANO je dnes súčasťou typickej talianskej kuchyne, sa údajne pestovalo na našich poliach. Čabiansku klobásu vyrábali u našich južných susedov práve naši rodáci. Inšpirovať ich k tomu mali Turci, ktorý boli v tej dobe známy výrobou klobás. Jeden z našich predkov vymyslel sódovú fľašu. V jednom z našich kaštieľov Franz Sacher vynašiel typickú, národnú, rakúsku sacherovú tortu. Až neskôr ju jeho syn dotiahol k dokonalosti. Zaujímavosťou je, že ľudia jedli len 2-krát denne. Ráno sýte raňajky a večer honosná, rodinná večera. Obed si dopriali len ľudia z bohatšej vrstvy.

bryndra
 
Folklór
Slovo folklór všetci dobre poznáme. Ide o súhrn kultúrnych javov, ktoré sú sprostredkované ústne, herecky, tanečne, dramatickej, či hudobno-spevnej komunikácie. Folklór môžeme deliť na také 3 skupiny.

  • Spev
  • Hudobné nástroje
  • Kolektívna hra

SPEV bol hudobný a vyjadrovací prostriedok našich predkov. Radi spievali tak sa nám po nich zachovalo mnoho ľudových pesničiek.
HUDOBNÉ NÁSTROJE. Asi každý Slovák pozná fujaru, gajdy, ozembuch a píšťaly. Naši rodáci hrali aj na rôznych zvoncoch, chrastidlách, husliach, kontrabasoch…
KOLEKTÍVNA HRA. Dodnes sa nám zachovali divadelné hry.
Na to, že sme tak malá krajina máme bohatú kultúru. Len sa snažme si ju zachovať…