Nástrahy modernej doby

Dnes žijeme veľmi rýchly, uponáhľaný život, ktorý si často ani nevieme užiť. Množstvo pracovných a domácich povinností si mnoho ľudí kompenzuje spôsobmi, ktoré sú pre nich akýmsi odľahčením, relaxom a oddychom. Pre každého je to niečo iné. Niekto rád oddychuje pri dobrej knihe, niekto nakupuje, športuje, zájde si do kina či divadla. Ľudia jednoducho potrebujú stres a nekonečné napätie, ktoré ich sprevádza na každom kroku vykompenzovať pocitom radosti, šťastia a istou dávkou endorfínov. Niekto sa vie pri svojich obľúbených činnostiach „krotiť“ a vie, kde sú hranice únosnosti a tolerancie. Niektorí ľudia ale nevedia svoje záľuby krotiť a postupne sa u nich vytvára návyk a dokonca i závislosť, s ktorou len ťažko bojujú. Väčšina z nich si samozrejme svoju závislosť ani neuvedomuje a nechce ju pripustiť, skôr si to môžu všimnúť ich blízki a tí, ktorí s nimi žijú. Tieto závislosti môžeme tiež nazvať aj moderné závislosti.

casino

Moderné závislosti
Sú závislosti, ktoré sú viac i menej známe, všetky sú ale rovnako vážne, pokiaľ si ich dotyčný neuvedomuje a nechce s nimi bojovať. Ktoré sú to?
· workoholizmus – závislosť na práci a vysokom pracovnom nasadení. Niekomu by sa mohlo zdať, že prehnaná snaha pracovať je skôr užitočná, ale takémuto človeku skôr či neskôr hrozí vyhorenie a úplné vyčerpanie.
· shoppoholizmus – posadnutosť nakupovaním je veľmi častá závislosť. Trpia ňou väčšinou ženy a najväčšmi pri nej trpia vaše financie,.

· tanorexia – závislosť na opaľovaní v soláriách. Táto závislosť so sebou prináša aj mnohé zdravotné komplikácie v podobe kožných ochorení či dokonca rakoviny kože.
· posadnutosť plastickými operáciami– neskonalá túžba vyzerať čo najlepšie často človeka privedie až do stavu, keď sa už na človeka ani nepodobá.
· posadnutosť zdravým stravovaním – aj keď zdravý životným štýl je dôležitý, ani s ním to nie je dobré preháňať.
· posadnutosť diétami – táto posadnutosť ukrýva v sebe veľké riziko zdravotných komplikácií a porúch stravovania ako anorexia či bulímia.
· posadnutosť internetom či mobilným telefónom– táto závislosť sa čoraz viac prejavuje u mnohých mladých, dokonca i u detí, ktorí sú schopní za počítačom či mobilom presedieť dlhé hodiny.

kouření

Všetky závislosti predstavujú pre závislého človeka určité riziko. Ak teda poznáte niekoho, o kom si myslíte, že môže mať takýto problém, je potrebné mu pomôcť a nenechať ho ničiť si zdravie a život.