Mnohé deti si nič nevážia. Prečo?

Dnes sa zameriame najmä na otázku peňazí, pretože tie nás obklopujú každý deň. Bez nich by sme si nemohli nič kúpiť, nič dopriať. Veľa detí však túto stránku života berie ako samozrejmosť. Vypýtajú si od rodičov pár eur, v lepšom prípade ich minú na niečo potrebné a užitočné, v tom horšom ich rozflákajú. Neuvedomujú si, že za tým stojí často drina ich rodičov, ktorí možno obracajú každý cent.

fianance.jpg

Začína sa to už v detstve. Dieťa ukáže na hračku v obchode a vy mu ju ihneď kúpite. Takto sa to zopakuje niekoľkokrát a ak raz poviete rázne „Nie!“, dieťa sa vám v lepšom prípade len rozplače, v tom horšom hodí o zem a vystrája. A vy mu teda za účelom, aby už bolo ticho, opäť hračku kúpite. A dieťa je spokojné.
Neuvedomujete si však, že to nie je správna cesta. Dieťa sa naučí, že môže mať všetko, čo len chce a neváži si nič. Drahú hračku časom rozbije a nezaujíma ho, že ste na ňu minuli to posledné, čo vám v peňaženke ostalo. Skrátka, nepozná hodnotu peňazí a neváži si ju.

pokladnička.jpg
Veľa robia aj média a sociálne siete, na ktorých sa niektorí ľudia prezentujú, aké majú luxusné drahé autá, byty, hodinky, šperky a oblečenie. Doplnia to vhodným motivačným citátom, ako stačí len pozitívne myslieť a bohatstvo sa sype. Že je v živote dôležité robiť len to, čo chcú a peniaze si ich nájdu. Ak to vidia deti, nečudo, že tomu uveria a je ťažké im vysvetliť, že ak chcú zarábať, musia sa najprv vzdelávať a potom pracovať. Samozrejme, ak nájdu prácu, ktorá ich baví, je to len a len super. No bohatstvo nepríde zo dňa na deň bez námahy.
Je potrebné s deťmi hovoriť o peniazoch, o sporení, o vďačnosti a aj o tom, že zadlžiť sa kvôli kúpe nového vylepšeného televízora nie je riešenie. Treba s nimi o tom hovoriť otvorene. Netreba podľahnúť a kupovať im všetko, na čo si zmyslia. Musia sa naučiť, že v živote často platíme za veci, ktoré nechceme, no musíme a až tak príde rad na veci, ktoré chceme. Niekedy však nezvýši a musíme počkať do ďalšieho mesiaca. Ak si to dieťa bude uvedomovať, naučí sa aj šetriť a vážiť si všetko, čo má.