Mikuláš Černák: Prečo som prelomil mlčanie

90-te roky minulého storočia sa zapísali do histórie Slovenska ako boj podsvetia o moc a vybavovanie si účtov medzi členmi jednotlivých gangov mafie.

zločin

Brutálne vraždy podsvetia
Nielen u nás, ale aj v zahraničí nie je meno Mikuláša Černáka neznáme. Je to meno, ktoré sa spája s kauzami, ktoré sa ťahali dlhé roky vrátane mnohých vyšetrovaní, cieľom ktorých malo byť odhalenie praktík mafiánskych skupín a aktivity podsvetia na Slovensku. Medzi ich činnosť patrili hlavne mediálne známe brutálne vraždy v 90-tych rokoch 20.storočia. S menom Mikuláša Černáka sa tieto kriminálne činy spájajú hlavne preto, že je jedným z posledných, ktorý toto vyčíňanie prežil a druhým dôvodom je fakt, v tom čase bol „bossom všetkých bossov“.

Boss na dlhé roky vo väzení
Chválabohu sú už tieto neslávne známe roky za nami a boss už pár rokov trávi čas vo väzení. Je odsúdený na doživotie, no má možnosť sa po 25 rokoch od právoplatného rozsudku odvolať. Kto si však myslel, že ak sa za ním brána väznice na dlhé roky zatvorila, že o ňom už nebudeme počuť, opak je pravdou. Černák sa rozhodol prehovoriť a verejnosti vyjaviť celú pravdu o týchto činoch. Nie, nenudí sa, jeho dôvody majú vážnejší základ. Reaguje na vyjadrenia viacerých novinárov, autorov kníh a publicistov, ktorí podali polopravdy a nepodložené domnienky, ale aj na konanie jeho vtedajších „parťákov“, ktorí nemali problém ho zradiť. Väčšina z nich je dodnes na slobode a užívajú si luxusný život a pritom sa tvária, že so svojim bývalým šéfom nemajú nič spoločné, všetku vinu hádžu naňho a to len kvôli tomu, aby si zachránili vlastnú kožu.

silueta

Autorom knihy je vrah
V roku 2015 vydal knihu Prečo som prelomil mlčanie, ktorej autorom je on sám. V nej podrobne objasnil spojenie vyššie postavených úradníkov a autorít, ba dokonca aj politikov, s mafiou, rozobral aj niektoré z vrážd a tiež hovorí o tom, ako došlo k tomu, že sa stal bossom podsvetia.
Kniha je spočiatku písaná voľným štýlom, v ktorom primerane cítiť zlosť, číta sa dobre a ľahko. Opisuje udalosti, ktoré sa postupne stali a pri ktorých bol sám prítomný. Dielo by sme mohli zaradiť medzi autobiografiu, možno aj právo a biografiu. Pri postupnom čítaní knihy sa dostaneme k časti, kde opisuje udalosti, ktoré boli zverejnené aj v médiách, hlavne rozsudky a súdne procesy. Je obdivuhodné, ako autor ovláda právnické výrazy, samotné právo či legislatívu, ba niektoré myšlienky majú aj pointu.

Po prečítaní tejto knihy nadobudnete názor, že Mikuláš Černák je dosť inteligentný, rozhodne však má čo vysvetľovať. Je to celkom zaujímavé čítanie.