Eko – spôsoby ako ušetriť

Látkové vreckovky
 
Použitie látkovej vreckovky je jedným z mnohých ekologických spôsobov, ako ušetriť peniaze a zároveň ochrániť planétu. Okrem toho, že nemusíte stále kupovať papierové vreckovky, čím ušetríte peniaze, ušetríte aj odpad, čo má vplyv dokonca aj na prepravu odpadu.investice.jpg
 
Varenie doma
 
Okrem toho, že sa možno naučíte niekoľko nových receptov, ušetríte niekoľko eur a zdroje, ktoré sú využívané pri stravovaní mimo domu či donáške jedla. Nezaplatíte prehnanú cenu za obed v reštaurácii, ušetríte za dovoz domov a planétu ochránite tým, že vaše jedlo nebude musieť byť zabalené v plaste.
 
Šetrenie tepla
 
Ľudia si často neuvedomujú, že môžu ušetriť veľké množstvo energie a tepla, pokiaľ vypnú rúru tesne predtým, ako sa jedlo dopečie. V dôsledku dlhodobého tepla, sa jedlo bude, aj napriek vypnutej rúre, dopekať a vy ušetríte.
 
 Pestovanie potravín
 
Z dlhodobého hľadiska šetrenia peňazí je pestovanie vlastných potravín jednou z ďalších možností. Okrem toho, že budete vedieť, čo konzumujete, znížite aj produkciu plastov či igelitu.
 
Znovu-používanie fliaš
 
Veľa ľudí si myslí, že voda z vodovodu nie je pitná, ale opak je pravdou – je oveľa zdravšia ako si myslia. Ak chcete šetriť a zároveň chrániť životné prostredie, kúpte si jednu plastovú fľašu, ktorú neskôr môžete dopĺňať práve vodou z vodovodu – nebudete si musieť stále kupovať ďalšiu a ďalšiu vodu – šetríte zdroje, odpad a samozrejme, peniaze.
 
Krátke sprchy
 
Ak sa vám podarí stráviť v sprche menej ako päť minút, ušetríte obrovské množstvo energií, peňazí a dokonca aj času. Takéto rýchle sprchy vám môžu ušetriť aj niekoľko litrov vody za rok, čo prináša aj nižšiu sumu na šekoch.
 hypotéky.jpg
Výmena žiaroviek
 
Táto výmena z obyčajných žiaroviek na kompaktné je ďalšou možnosťou. Áno, CFL žiarovky sú drahšie, ale z dlhodobého hľadiska sú menej nákladné, nakoľko vydržia desaťkrát dlhšie a podstatne znížia účty za elektrinu.
 
Izolácia
 
Ak nie je váš dom správe izolovaný, strácate teplo. V tomto prípade budete musieť vynaložiť viac peňazí na udržanie svojho domu v teple, čo je plytvanie ako peniazmi, tak aj elektrinou. Počiatočné náklady môžu byť vyššie, ale v budúcnosti to ušetrí účty za vykurovanie.
 
Solárna energia
 
S pokročilou dobou a možnosťami je využívanie slnečnej energie ľahšie ako kedysi. Nainštalovaním solárnych panelov, ušetríte vďaka daňovým úľavám a šetríte aj množstvo energie.