5 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred cestou lietadlom

Chystáte sa letieť prvýkrát? V tom prípade sa vám určite zíde niekoľko dobrých rád pred cestou. Viete čo si so sebou môžete vziať na palubu, čo robiť, ak vaše lietadlo mešká alebo ako nastaviť svoj telefón?

Tri ženy s mobilnými telefónmi v rukách.jpg

  1. Pokiaľ bude váš let meškať viac ako tri hodiny, respektíve sa do svojho cieľa dostanete s takýmto meškaním, môžete leteckú spoločnosť žiadať o finančnú náhradu. Kompenzáciu za meškanie letu riešte radšej prostredníctvom firmy, ktorá takéto veci rieši. Prečo by ste o tejto mali vedieť ešte pred cestou? Pretože je dobré, ak si meškanie zdokumentujete.
  2. Pravdepodobne ste si už všimli, že na máte na svojom telefóne režim „lietadlo“. Ak sa vám ho už niekedy podarilo omylom zapnúť, viete, že v tomto režime je váš telefón doslova nefunkčný. na palube lietadla však mobil musí byť zásadne „paralyzovaný“ týmto spôsobom, pretože inak by mohol poškodiť elektroniku nachádzajúcu s v lietadle.
  3. Na palubu lietadla si so sebou nemôžete zobrať nič ostré. O tom, že výbušniny a iné zbrane sú zakázané tiež, asi netreba hovoriť. Zakázaný je aj zapaľovač či zápalky. Pozor aj na tekutiny. Môžete si ich so sebou vziať v maximálnom množstve jeden liter. Musia byť pokope v jednom priehľadnom vrecúšku. Lieky sú povolené, a to i tie v tekutom stave (iba v množstve, ktoré nevyhnutne potrebujete na čas letu). Vziať si so sebou môžete aj jedlo, ale iba vtedy, ak sa nemrví a nezapácha.

Žena v modrom oblečení s veľkou taškou v rukách.jpg

  1. Ak vám počas letu zaľahne v ušiach, nemusíte mať strach. Aj keď tento stav môže v lietadle trvať neprirodzene dlho, nejde o nič vážne, zmeny výšky a tlaku, jednoducho spôsobujú zaľahnutie v ušiach. Pomôže vám žuvačka alebo cmúľanie cukríkov.
  2. Posledná dobrá rada znie, že sa snažte predchádzať nude. Vezmite si so sebou knihu alebo čokoľvek iné, čo vás dostatočne zabaví. V inom prípade vám cesta bude ubiehať naozaj dlho.