Cirkus nie je zábava pre všetkých

O tom, že cirkusy patria medzi nenávidené inštitúcie všetkých ochranárov zvierat, ste pravdepodobne už počuli. možno ste sa však nikdy nezamysleli nad tým, prečo je to vlastne tak. Dôvodov je hneď viacero, no tým hlavným je to, že zvieratá ktoré zohrávajú rolu účinkujúcich, neraz zažívajú vyslovené peklo.

slon
 
Stravu dostanú, ale…
 
Problémom nie je to, že by zvieratá nedostali nažrať, alebo boli chované v nevyhovujúcich podmienkach, aj keď ani to nie je vylúčené. Najhoršou skutočnosťou je však spôsob ich výcviku. Metódy, ktoré sú v niektorých cirkusoch používané, totiž nemôžeme ani z ďaleka prirovnať k humánnym. Tento teror je páchaný hlavne na divokých zvieratách, pretože napríklad taký pes, alebo kôň sa mnohé triky naučí veľmi jednoducho. Ide o domestikované zvieratá, s ktorými sa v tomto smere pracuje jednoduchšie.
 
Medveď gymnasta
 
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako cvičitelia naučia medveďa urobiť stojku? Alebo ho balancovať na lopte? Ak ste mali možnosť vlastniť psa, určite viete, že aj učenie obyčajných povelov ako sú sadni, alebo zostaň zaberú pomerne dlhý čas. navyše potrebujete dostatočnú dávku trpezlivosti. Teraz si predstavte, že by ste svojho miláčika chceli naučiť základy modernej gymnastiky. Napríklad pri slonoch sa na takéto kúsky používajú kovové bodce. Ak zviera neurobí to čo má, dostane ranu, ak to nepochopí ani po nej, prichádza na rad ďalšia. Takto to pokračuje až do momentu, kedy „poslušné“ zviera nepredvádza v manéži akrobatické kúsky.
 
klaun

Nekrivdime všetkým
 
Takéto postupy a metódy samozrejme nepoužívajú vo všetkých cirkusoch. Problémom je však to, že my obyčajní ľudia, ktorí nemajú prístup do zákulisia, to odhalíme len ťažko. Ak teda hľadáte spôsob, ako zabaviť svoje deti, cirkusom sa radšej vyhnite. Existujú aj iné a omnoho lepšie spôsoby, ako sledovať naozaj šťastné zvieratá. Navyše poznáme aj cirkusy, kde vystupujú len ľudia.