Zimné olympijské hry 2022

Aktuálne posledné zimné olympijské hry (ZOH) sa uskutočnili tento rok (2018), čiže na tie ďalšie si počkáme spravidla 4 roky. Tie posledné sa uskutočnili v Južnej Kórey a boli sme svedkami skvelých športových výkonov a niekoľkých hodín zábavy aj napriek tomu, že RTVS mala k vysielaniu dostupný len obmedzený priestor .
Zaujímavejšie by však v tejto chvíli bolo pozrieť sa, čo má pre nás zimná olympiáda prichystané najbližšie, teda na rok 2022.

olympiáda

Skutočne to do poslednej chvíle vyzeralo, že hostiteľskou krajinou by mohol byť Kazachstan a ich krásne Almaty, no len 4 hlasy nakoniec rozhodli o tom, že zimné olympijské hry sa pre rok 2022 budú nakoniec konať v Pekingu, v ktorom sa pred desiatimi rokmi (2008) konala letná olympiáda. Peking tak bude najbližším hostiteľom tentokrát zimnej olympiády, čím sa zapíše do histórie ako vôbec prvé mesto, ktoré bude mať za sebou usporiadanie oboch týchto najväčších športových udalostí z celého sveta.

Zatiaľ sa vraví o návrhu, aby sa ZOH konali v období 4.-20. februára. Jedno je však isté, 20 miliónová metropola Peking už podpísala oficiálnu zmluvu a tým prijala na seba zodpovednosť usporiadateľa a zároveň hostiteľa. Už vopred sa dá predpokladať, že organizácia nebude ani zďaleka lacnou záležitosťou, ráta sa s potrebnou čiastkou 1, 55 miliárd USD a toto je len nižšia hranica, ktorú sa rôznymi kompromismi spojených so šetrením podarilo ustanoviť. Peking zatiaľ disponuje reálnou čiastkou v hodnote 880 miliónov dolárov, ktoré získal predajom správ a zo svojho celkového marketingu, aký má dosah po celom svete. Finančná otázka by tak do roku 2022 nemala byť problémom.

peking

Aj napriek tomu sa však nájdu tí, ktorí sú s voľby sklamaní, nakoľko kazašské Almaty považujú za veľmi krásny prírodný kraj a Peking len za preľudnenú metropolu. No výsledky druhého kola rozhodli a Almaty tak zostali na vedľajšej koľaji záujmu.