Prečo sú aludisky favoritom?

Majitelia áut si okrem iných náležitostí spojených s ich vozidlom určite kladú takisto otázku spojenú s voľbou správnych diskov na koleso. Respektíve otázku, či si vyberú lacné plechové disky alebo či uprednostnia štýlovejšie hliníkové. Pritom krajší dizajn a štýl sú iba jednou z popredných vlastností hliníkových aludiskov.

Červené auto, koleso

Hoci povedzme si pravdu, oveľa štýlovejší výzor je všeobecne hlavným dôvodom, prečo vodiči uprednostňujú práve hliníkovú voľbu. Voľbu ako dezent disky a prípadne hliníkový disk od iných výrobcov, nakoľko v kategórii aludiskov nájdeme najrôznejšie možnosti, najrôznejšie štýly, rôzne značky a dokonca rôzne cenové kategórie. Áno, je pravda, že plechový disk je z všeobecného hľadiska lacnejší, ale ani kúpa hliníkových diskov vám nemusí vyprázdniť peňaženku. Stačí si len správne vybrať.

Nehovoriac o tom, že „plecháče“ sú vhodnejšie skôr na staré auto. Respektíve je pravda, že ich relatívne neštýlový dizajn by dokázal uškodiť celkovému výzoru nového auta vyššej triedy. Pokiaľ ste vlastníkom práve takéhoto automobilu, potom je tá voľba ešte jednoznačnejšia, voľte hliník. Tie ušetrené peniaze za plechovú možnosť by sa v konečnom dôsledku nemuseli vyplatiť.

No samozrejme štýl a výzor diskov nie je pri ich kúpe jediným parametrom, na ktorý by ste sa mali upriamiť. Sú tu aj iné kvalitatívne vlastnosti, pri ktorých však opäť dominuje hliník.

Koleso, atuo, disk

Aludisk má napríklad výhodu v tom, že je ľahší. Je vyrobený z ľahších materiálov, má porovnateľne nižšiu hmotnosť, čo sa následne podpisuje na zvýšenej životnosti súčiastok na kolesách Potom sa nižšia hmotnosť aludiskov podpisuje takisto pod nižšiu spotrebu paliva a s aludiskami je tiež citeľne ľahší rozbeh auta a aj jeho zabrzdenie.

  • Táto voľba teda v konečnom dôsledku prináša tiež úsporu a lepšie jazdné vlastnosti. A príjemná je určite aj ich jednoduchá údržba, kedy disky stačí iba prepláchnuť vodou.