Prečo sa nebáť rozprávať v cudzom jazyku?

Poznáš to aj ty. Gramatiku ovládaš na jednotku, cudzie slovíčka sú ti takmer všetky známe, v škole z testov dostávaš len jednotky, no aj tak sa bojíš rozprávať v cudzom jazyku.
Tento pocit pozná viacero ľudí. Niektorí si dosť nedôverujú, niektorí zase nemajú toľko príležitostí, aby si jazyk mohli precvičiť i z tejto stránky. Hoci existuje niekoľko bezplatných stránok na komunikáciu s cudzincami, nie každému to vyhovuje. Niekto totiž radšej preferuje osobné stretnutie ako cez internet. Chápeme to, no netreba podceňovať ani tento spôsob komunikácie.

vědonmosti

V každom jazyku je dôležité veľa počúvať a veľa rozprávať. Netreba sa ale báť, nikto predsa nikomu z nosa neodhryzne. Prečo ale zdôrazňujeme, aby sa ľudia nebáli rozprávať? Pretože je to nesmierne dôležité!
Po prekonaní tohto strachu sa ti naskytne množstvo príležitostí, ktoré stoja za to. Napríklad môžeš viac cestovať, alebo skúsiť zahraničné štúdium, stáž, či prácu. Prekonať prvotnú bariéru je veľmi ťažké, ale i nesmierne dôležité. Po nej ti už veci pôjdu ľahšie. Veď si len prestav, aký krásny by bol pocit, keby si prišiel napríklad do Nemecka a vedel by si sa perfektne dorozumieť. Možno tam túžiš ísť časom pracovať. Bez slovného prejavu sa to nezaobíde.

Okrem toho sa budeš cítiť sebaistejší. Nielen v zahraničí, ale aj doma na Slovensku zamestnávateľ ocení, že ovládaš cudzí jazyk v komunikácií. V škole ti to, naopak, môže pomôcť pri získaní lepšej známky a v konečnom dôsledku, pri maturitách, pri výbere univerzity, či lepšej práce. Napokon, ak sa budeš chcieť venovať cudzím jazykom profesionálne, bez ovládania slovného prejavu to pravdepodobne možné nebude.

výuka

Ver nám, žiadny cudzinec sa ti nebude vysmievať pri výslovnosti. Ocení, že sa snažíš. Ak sa ti rozviaže jazyk, všetko ostatné už pôjde samo a ty sa ani nenazdáš, a čo chvíľka budeš v danom jazyku i myslieť. Predsa, nie je nič horšie, ako žiť pár rokov napríklad vo Francúzsku a tento jazyk neovládať. Celkom nekomfortné, že?
Nezabúdaj, že veľmi podstatný je prvý krok. Stačí začať. Napríklad v pohodlí domova si môžeš opakovať obľúbené repliky či frázy z filmov. Alebo si môžeš niečo zaspievať. Prípadne si nahlas zopakovať učivo v danom jazyku, či zahrať modelovú situáciu, ako by to vyzeralo, keby si si chcel v zahraničí vypýtať v reštaurácií jedlo. Možností je naozaj veľa, stačí si len vybrať! Držíme palce a veríme, že už čoskoro z teba bude nebojácny speaker!