Je pre vaše dieťa materská škola to pravé?

Každý, kto má doma dieťa, vie, že táto otázka raz príde. Niekto sa nad tým nezamýšľa vôbec a materskú školu berie ako veľké plus, nakoľko dvaja pracujúci ľudia nemôžu byť doma stále. Sú však aj takí, ktorí zvažujú rôzne alternatívy a nevedia sa rozhodnúť. Vzhľadom na to, že dieťa je ešte malé a nie vždy si uvedomuje dôležitosť toho, či iného, sú tu rodičia, ktorí by mali rozhodovať o týchto záležitostiach.

přátelství

Takéto zariadenie ponúka možnosť socializovať sa. Nie každý má doma staršieho či mladšieho súrodenca a nevie sa tak naučiť napríklad deliť sa o hračky, pracovať v kolektíve, počúvať názor iných a rešpektovať ho a mnoho iných vecí potrebných v živote. Je dôležité povedať, že v rannom veku človek získava a učí sa najviac vecí, ktoré následne využíva v ďalších rokoch. To, čo si dieťa osvojí na začiatku, s ním väčšinou už ostáva po celý jeho život a málokedy sa to zmení.
Každá mama je pre svoju ratolesť dôležitá a vychováva ju najlepšie ako vie. Materská škola však do života malého človiečika prináša čosi viac.

Okrem socializovania sa je na rade i určitá samostatnosť. Vaša dcéra alebo syn sa potrebuje naučiť, že hoci ich budete sprevádzať celým životom, musia si zvyknúť, že nie vždy budete fyzicky pri nich. Musíte predsa pracovať, občas si chcete vyraziť s kamarátkami či manželom. V škôlke dieťa vníma, že je bez vás a učí sa tomu postupne. Hoci na začiatku bude možno plakať a trucovať, možno sa aj báť, časom pochopí, že tam má plno kamarátov, hračky, ktoré doma nemá, aktivity, ktoré nepozná a skvelé pani učiteľky ochotné mu vždy pomôcť a naučiť ho niečo nové.
Disciplína. Tej sa spolu s ďalšími učí najviac tam a najmä v predškolskom veku, kde prichádza do styku s vecami, ktoré sú potrebné osvojiť si, ak chce nastúpiť do školy.

kostky

Vytvára si návyk pomaly sa učiť, byť disciplinovaný, už neexistujú len hračky a zábava, ale prichádzajú na rad i povinnosti. Práve na tomto mieste vaša ratolesť vníma, že v tom nie je sama, ale i ostatní musia poslúchať a plniť si to, čo musia.
Uviedli sme niekoľko výhod, ktoré by mohli byť prospešné nielen pre vás, ale i pre vaše malé slniečko. Samozrejme, nie každému to vyhovuje. Niekto rád vychováva svoju ratolesť sám a viem, že bude rovnako pripravené na povinnú školskú dochádzku ako tie, ktoré sú pod dozorom pani učiteliek. To, či je pre vašu dcérku alebo syna škôlka tá pravá a či vyhovuje i vám, alebo radšej chcete ostať spolu doma, je len na vás. Každý človek je iný a každého vyhovuje niečo iné, no dúfame však, že nájdete to, čo vám bude takpovediac sedieť najviac.