Ako cestovať na vlastnú päsť bezpečne?

Ak ste sa rozhodli pre objavovanie nových krajín na vlastnú päsť, značí to, že máte dobrodružnú povahu. Nezabúdajte však na to, že treba aj predchádzať zbytočným rizikám. Cestovanie na vlastnú päsť totiž preskúša nie len Vašu pamäťovú kartu v mobile, ale aj Vašu komunikatívnosť a vynaliezavosť.
K obľúbeným destináciám pri cestách s ruksakom na chrbte patrí Ázia a Európa. Medzi najznámejšie určite patrí cestovanie na vlastnú päsť na Bali.

foto

Na cestu sa pripravte

Urobte si náčrt cesty, nemusí to byť podrobný plán. Čítajte, hľadajte informácie o krajine a zaujímajte sa o počasie, politickú situáciu, povinné očkovanie, víza, jazyk, ktorým sa dohovoríte, miestnu menu, …

Zbaľte sa na ľahko a do jedného ruksaka

Berte praktické veci. Myslite na teplé dni, ale aj možné zmeny počasia a klimatizáciu v lietadlách a na letiskách. Výbornou voľbou je rýchlo-schnúci uterák, tričká z merino vlny. Ak sa chystáte do Ázie, všade sú práčovne, kde Vám za 1 Euro vyperú Vaše oblečenie.

Doklady, peniaze, letenky

Cestovať na vlastnú päsť si vyžaduje mať aj v poriadku doklady. Cestujete totiž sami za seba a v prípade problémov, musíte vyhľadať náš zastupiteľský orgán. Overte si, akou menou sa dá platiť a ktorou sa platiť skutočne oplatí. Kde meniť peniaze a ako je to s výberom z bankomatov. Výšku poplatkov a denný limit.

mapa

Tam, kde to nemám rád, nejdem

Ak ste našli lacné letenky, ale zvyky, alebo chod danej krajiny Vás vyslovene rozčuľuje, nechoďte tam. Ak nie ste za to, aby ste napríklad v moslimských krajinách rešpektovali ich zvyky, zbytočne nepokúšajte, len preto, aby ste si odškrtli ďalšiu navštívenú krajinu.  

Informácie overujte, nejedzte všetko, nepite odvšadiaľ

Ak niečomu, o čom sa Vás snažia presvedčiť neveríte, overte si to. Pri cestovaní na vlastnú päsť myslite aj na to, že nie všetko jedlo predávané na ulici znesie aj Vás žalúdok. Pozor na vodu. Vo väčšine krajín sa nedá piť priamo z vodovodného kohútika.

Buďte slušní a preukazujte rešpekt

Cestovanie na vlastnú päsť znamená aj to, že splyniete s danou krajinou. Nakoľko chodíte aj po menej turistických miestach, slušnosť Vám nikdy nemôže poškodiť.

Rozprávajte sa s domácimi

Domáci vedia byť veľmi pohostinní. Cestovanie na vlastnú päsť Vás rozhodne zblíži s domácim obyvateľstvom. Ak Vás pozvú na čaj, alebo k nim domov, čaká Vás skutočne autentický a reálny zážitok.

Ako cestovať na vlastnú päsť bezpečne?
4.7 (93.33%)3